Kto może transportować ponadgabaryty? - trans

transport ponadgabarytowy

Uwaga, transport!

Sieć dróg ekspresowych i autostrad obejmuje dziś niemal całą Polskę. Zdecydowanie ułatwia to transport setek produktów i towarów zapakowanych do różnych naczep, ciągniętych przez ciągniki siodłowe. Wszystko układa się idealnie, aż do moment

Kto może transportować ponadgabaryty? - trans transport ponadgabarytowy
u, gdy potrzebny jest transport ponadgabarytowy. Przy tak trudnych zadaniach pojawiają się zupełnie nowe problemy do pokonania, wymagające wyspecjalizowanych pracowników.

Ogromne wiatraki wytwarzające prąd zbudowane są z olbrzymich, jednolitych części, takich jak wielometrowe śmigła. Przewóz takich elementów wymaga odpowiedniej logistyki i przygotowania, aby ciężarówka nie utknęła na zbyt wąskim mostku lub za ciasnym zakręcie. Transport ciężki ponadto musi unikać wielu dróg, które nie są dostosowane do wagi takich ciężkich elementów.

Równie dużo wysiłku wymaga transport maszyn. Także w tym przypadku należy odpowiednio zaplanować trasę. Wymaga to odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Dlatego zajmują się tym wyspecjalizowane firmy przygotowane do wykonywania tego typu zadań.


Transport ponadgabarytowy – czyli o przekraczaniu norm na drogach

Transport ponadgabarytowy cechuje się unormowanym prawnie, przekraczaniem zasad wielkości na drogach. Do przyzwolenia na przekraczanie tych norm, potrzebne jest spełnienie szeregu procesów organizacyjno-logistycznych. Firmy, których specjalnością jest transport ciężki, są zobowiązane do uzyskania pozwoleń na przejazdy od zarządcy drogi i policji. Przewozy ponadnormatywne często kojarzone są jako transport maszyn, gdyż w wielu przypadkach ciągniki siodłowe przewożą inne maszyny, przekraczając przy tym normy poruszania się na drogach tj. całkowita długość 16,5 m, szerokość 2,5 m, wysokość 4 m. Transport ładunków ponadnormatywnych to wielkie wyzwanie całego zespołu logistyczno-transportowego. Logistycy specjalizujący się w takich przejazdach muszą zwrócić szczególną uwagę na szerokość dróg na trasie, obecność rond, mostów, wiaduktów, jak i znaków drogowych. Nie bez przyczyny zarobki w tej branży należą do wysokich, a trudność całego przedsięwzięcia wzbudza ciekawość, o czym świadczy wiele programów o tej tematyce w telewizji np. TVN Turbo.


Jedną z nich jest przewożenie towarów

Nierozerwalną częścią każdej gospodarki jest transport. Odgrywa on bardzo ważną rolę, ponieważ dobrze funkcjonujący transport zapewnia także rozwój innym gałęziom gospodarki. Firmy transportowe oferują szeroką gamę usług. Jedną z nich jest przewożenie towarów których parametry odbiegają od standardowych. Transport ponadgabarytowy czy inaczej transport ciężki to skomplikowana operacja logistyczna, wymagająca spełnienia odpowiednich warunków. Transport maszyn narzuca konieczność użycia specjalnych, wzmocnionych platform, zabezpieczonych pasami lub łańcuchami mającymi uchronić towar przed uszkodzeniami. Jednostki zajmujące się tego typu spedycją stosują także specjalne środki chemiczne aby uniknąć zawilgocenia elektronicznych części maszyn. Trasa, jaką ma się odbyć transport musi być dostosowana także do wysokości i szerokości przewożonej jednostki aby uniknąć przeszkód mogących uniemożliwić dotarcie do zamierzonego celu. Relokacja tego typu ładunków wymaga też uzyskania specjalnych zezwoleń, dlatego warto wybrać firmę, która świadczy kompleksowe usługi także i w tym zakresie.


Transport ponadgabarytowy to transport maszyn lub

Transport ponadgabarytowy to transport maszyn lub urządzeń, który przekracza masę i wielkość ustaloną w normach prawnych. Ciężar całkowity nie powinien przekraczać około 42 ton wliczając pojazd, towar, kierowcę oraz paliwo. Standardowa naczepa samochodu ciężarowego ma następujące wymiary: długość 13,6 metra, szerokość 2,50 metra oraz wysokość 3 metry. Każdy towar przekraczający te wymiary jest towarem ponadgabarytowym. Transport ciężki musi odbywać się w obecności eskorty policji lub innych służb. W trakcie takiego transportu firmy, które się w tym specjalizują muszą zaplanować odpowiednie objazdy, zabezpieczenie trasy, oznakowanie. Zazwyczaj konieczne jest chwilowe usunięcie niektórych znaków drogowych lub wstrzymanie ruchu. Na przewozy ponadgabarytowe potrzebne są specjalne zezwolenia. Uzyskanie takich zezwoleń możliwe jest po złożeniu odpowiedniego wniosku, który zawiera niezbędną dokumentację.
Przykładowe rodzaje towarów ponadgabarytowych to na przykład ciężki sprzęt budowlany, skrzydła samolotów, maszyny rolnicze, przęsła mostów, konstrukcje stalowe.